בלוג

דלקות אזניים

November 30, 2013

דלקת אזניים Otitis Externa

בניגוד לבני אדם בהם דלקת אזניים היא דלקת של האוזן התיכונה שנובעת עקב זיהום עולה מדלקות גרון, בכלבים וחתולים לרוב הדלקת מתחילה באוזן החיצונית ומתפשטת פנימה.

 גורמים

הגורמים לדלקות אזניים בכלבים וחתולים כוללים אלרגיה (אלרגיה למזון או אטופי), טפילים (כגון, אקריות, דמודקס, פרעושים וקרציות), פוליפ (בעיקר בחתולים), גוף זר (כגון מלען שנכנס לאוזן) או גידול.

בעיות נוספות שמעודדות היווצרות של דלקת אזניים הן: בעיות מבניות של האוזן כגון תעלה צרה, שיער בתעלה ואזניים שמוטות, טראומה לאוזן עקב טיפול לא נכון כגון הכנסת מקלון אזניים לאוזן או שימוש בחומרים לא מתאימים לניקוי האוזן, בעיות הורמונאליות ורגישות למים באוזן.

 גורמים משניים

הגורמים המשניים הם חיידקים ושמרים השוכנים באופן טבעי באוזן אך כשיש בעיה ראשונית באוזן הם מתרבים וגורמים לדלקת.

 איבחון

האיבחון מתבצע בשלב ראשון ע”י לקיחת היסטוריה מלאה ובדיקה פיזיקלית על מנת לזהות את הגורם לדלקת.

לאחר מכן הסתכלות על האפרכסת וזיהוי ריח והפרשות חריגים.

על מנת לראות האם הדלקת נגרמת ע”י גוף זר או גידול יש להסתכל פנימה לתוך התעלה בעזרת מכשיר מיוחד הנקרא אוטוסקופ. לאחר מכן נלקחת דגימה מההפרשות והיא נבחנת תחת המיקרוסקופ.

במקרים בהם הדלקת היא כרונית או אינה מגיבה לטיפול יש צורך בביצוע תרבית ורגישות על מנת לזהות את החיידק הספציפי ולהתאים את הטיפול האנטיביוטי.

במקרים קשים יש צורך בצילום רנטגן ולעיתים גם ב-CT על מנת לבחון מעורבות של העצמות המרכיבות את האוזן הפנימית.

 טיפול

הטיפול נקבע לפי חומרת הדלקת.

ברוב המקרים יש צורך בשטיפות של האזניים עם חומר שטיפה ייעודי וטיפול בטיפות אנטיביוטיות לתוך האוזן. בדלקות אזניים כרוניות לעיתים יש צורך בטיפול בסטרואידים, אנטיביוטיקה דרך הפה או תרופות אנטיפטריטיות בנוסף לטיפול המקומי.

במקרים בהם יש כמות גדולה של הפרשות ודלקת המלווה בכאב עז יש צורך לבצע שטיפה של האוזניים בהרדמה מלאה.