בלוג

דלקת לבלב (pancreatitis)

July 9, 2013

 

דלקת לבלב – פנקראטיטיס

מהו בעצם הלבלב?

הלבלב הינו איבר חיוני ביותר התפקד הן כבלוטה אקסוקרינית (ויסות תהליכים בגוף ע”י הפרשה חיצונית, הפרשת מיצים), וכבלוטה אנדוקרינית (ויסות תהליכים בגוף ע”י הפרשה פנימית, הפרשת הורמונים).
מיצי הלבלב המופרשים מכילים אנזימים המסייעים לעיכול (כגון עמילאז, טריפסין, ליפאז, ועוד). אנזימים אלו נחוצים לעיכול של חלבונים, פחמימות ושומנים.
אחד מההורמונים החשובים המופרשים מהלבלב הינו אינסולין.

מהם הגורמים לדלקת בלבלב?

דלקת לבלב, או בשמה המקצועי ‘פנקראטיטיס’, היא בעלת שכיחות גבוהה יחסית בכלבים ובחתולים. דלקת לבלב מתרחשת כאשר אנזימים המופרשים ממנה “מעכלים” את הלבלב עצמו שאמור להיות מוגן בפני אנזימים אלו. זו הסיבה שלרוב דלקות הלבלב הינן סטריליות (ללא חיידקים/וירוסים).
גורמים אפשריים לדלקת לבלב: השמנת יתר, תרופות שונות, רעלים, טראומה, ירידה בלחץ הדם (למשל בעת הרדמה ארוכה), ועוד ועוד. לרוב, אין אנו יודעים את הגורם שהחל את התהליך.

מהם הסימנים אותם נראה?

הקאות, כאבי בטן, חולשה, חוסר עניין במזון, הינם הסימנים השכיחים ביותר. יתכן מצב בו יופיע סימן אחד בלבד או יופיעו סימנים נוספים. המופע יכול להיות שונה בין בעל חיים אחד למשנהו.

איך אפשר לאבחן דלקת בלבלב?

למרבה הצער, אין מבחן אחד שיכול להוכיח לנו שמדובר בדלקת לבלב, אלא אוסף של סימנים, בדיקות, ותגובה לטיפול עליהם אנו מסתמכים באבחון.
ראשית יש לבצע בדיקה גופנית מלאה הכוללת הערכת התייבשות, הקשבה ללב, מישוש בטני, לקיחת מדדים חיוניים (קצב נשימות, קצב לב, טמפרטורה).
לאחר מכן יש לבצע בדיקות דם בסיסיות הכוללות ספירת דם ופרופיל ביוכימי של הדם. לרוב תוצאות אלו לא יספקו לנו הוכחה מלאה אך יוכלו להוביל אותנו לאבחנה ולשלול גורמים נוספים אפשריים למצבו של הכלב/החתול.
צילומי רנטגן של הבטן יוכלו לעיתים לתת מראה אופייני של איברי הבטן והקיבה במצב של פנקראטיטיס, אך הדמיה ספציפית יותר לאיברי הבטן בכלל וללבלב בפרט הינה האולטראסאונד. באולטראסאונד ניתן לראות הגדלה של הלבלב, שינוי במרקם של הלבלב, ולעיתים נוזלים המתאספים סביב הלבלב.
ישנן בדיקות דם ספציפיות נוספות (fPLI, cPLI) המבוצעות על מנת לאשש את האבחנה.
חשוב לציין כי לעיתים אין הוכחה ברורה לקיום של דלקת בלבלב. במצב זה, שלילת גורמים אחרים למצבו של הכלב/החתול ותגובה ראויה לטיפול יאלצו לספק.

מהו כולל טיפול בדלקת לבלב?

  • הטיפול החשוב ביותר בדלקת הוא מתן נוזלים באינפוזיה לתוך הוריד עד שהלבלב מתאושש. הסיבה לכך היא הרצון לשמור על פרפוזיה טובה לאיבר על מנת למנוע את התדרדרות המצב וכמו כן על מנת לעזור ללבלב להתאושש ולבנות את עצמו מחדש.
  • בתוך הנוזלים ניתן להוסיף מלחים (אלקטרוליטים) במצב בו נראה חוסר איזון בבדיקות הדם.
  • טיפול באנטיביוטיקה – למרות שרוב דלקות הלבלב הינן סטריליות, ניתנת אנטיביוטיקה למניעת דלקות משניות ואלח דם (ספטיפמיה).
  • נוגדי הקאה
  • משככי כאבים
  • תרופות המגינות על מערכת העיכול מפני כיבים ובפני חומציות יתר
  • טיפול בסיבוכים המשניים (כגון מתן פלסמה במצב של איבוד חלבון או כשל מערכות)

יש לציין כי אורך הטיפול יכול לנוע בין יום-יומיים במקרים הקלים ויכול להגיע לימים רבים עד שבועות במקרים הקשים.

מהם סיכויי ההחלמה מהמחלה?

סיכויי ההחלמה תלויים ברמת הדלקת בלבלב בזמן האבחון הראשוני. בדלקת זו יתכנו סיבוכים רבים כגון נמק של הלבלב, איבוד חלבון, דליפת נוזלים לחללים שונים בגוף, כשל מערכות, אלח דם ועוד.
ככל שגילוי המחלה ותחילת הטיפול בה יהיה מוקדם יותר, כך ניתן יהיה להמנע מסיבוכים אפשריים ואף לקצר את זמן האשפוז הדרוש.
בדלקות לבלב קלות-בינוניות המתגלות בתחילת דרכן, סיכויי ההחלמה יחסית טובים במידה וניתן טיפול אינטנסיבי מלא.

טיפול למשתחררים:

בבעל חיים שהחלים מדלקת לבלב מומלץ להמנע ממתן מזון שומני להמשך חייו ישנם מזונות מסחריים מתאימים המכילים רמות שומן מופחתות.
בנוסף, בחלק מהמקרים בהם ההחלמה היא מדלקת לבלב קשה אשר פגעה בתפקודי הלבלב, ניתן להוסיף טיפול באינזימי לבלב מסחריים (בצורת תרופה) או באנזימי לבלב מבע”ח אחרים (בקר או חזיר)

לסיכום

דלקת לבלב היא מחלה מסכנת חיים. זיהוי מהיר וטיפול אינטנסיבי ישפרו את סיכויי ההחלמה. הטיפול כולל אשפוז עם נוזלים ותרופות תומכות במרפאה, מעקבים רציפים, וטיפול בכל הסיבוכים הנלווים.

 

ד”ר עדי בן ישר, DVM