בלוג

חתול חסום? החתול שלכם בוכה בארגז ומתאמץ לעשות צרכים. התקשרו אלינו מיידית

June 27, 2013

 החתול\ה שלכם מתקשה להשתין? מיילל במהלך השתנה? מבלה זמן רב בארגז החול? משתין כמויות קטנות באופן תכוף?  מטפטף שתן? משתין מחוץ לארגז? השתן שלו אדמדם? מדובר בסימנים נפוצים יחסית בחתולים, המקושרים לקב’ מחלות של דרכי שתן תחתונות. חתולים כאלו חשים גירוי במערכת השתן וצורך תמידי להשתין. יש בעלים שחושדים שהחתול סובל מעצירות. הסיבות למחלה מגוונות ויכולות להיות קשורות לדיאטה (ויצירה של “קריסטלים”- גבישים במערכת השתן), זיהום חיידקי, סטרס,היצרות ומצב הקרוי “אידיופטי” – כלומר מסיבה לא ידועה.

המצב עלול להוביל לחסימת שתן. היווצרות משקעים גבישיים במערכת השתן היא הגורם הנפוץ ביותר לחסימה בדרכי השתן של חתול.

חסימת שתןמערכת השתן מורכבת מ-2 כליות המסננות את הדם ומייצרות שתן, השתן מתנקז מכל כליה דרך צינור שנקרא אורטר אל שלפוחית השתן וממנה דרך צינור נוסף שנקרא אורטרה מופרש מן הגוף.

האורטרה בחתולות רחבה יותר מן האורטרה של חתולים זכרים ולכן קריסטלים יופרשו יותר בקלות כך שלא נפוץ שיגרמו חסימה.  בזכרים האורטרה צרה ולכן קריסטלים עלולים להפריע לזרימת שתן החוצה ואף לגרום חסימה מוחלטת.

חסימת שתן היא מצב מסכן חיים! גשו לוטרינר מייד עם כל חשד לחסימת שתן בחתול שלכם. הכליות ממשיכות לייצר שתן אך החתול לא יכול להפרישו מן הגוף.שלפוחית השתן מתמלאת שתן עד אפס מקום דבר שמזיק לדופן שלה, פוגע ביכולת הכיווץ העתידית שלה  וחושף אותה לסכנת קריעה.  מצב זה מלווה בכאב רב.  כמו כן מכיוון שאין פינוי של שתן מצטברים רעלים שאמורים להתפנות מן הגוף דרך השתן ועשויים לגרום לשינויים בקצב הלב, הקאות ועוד.

טיפול: הטיפול הראשוני וה”בוער” הוא כמובן פתיחת החסימה. הוטרינר מחדיר קטטר שתן (צינור סטרילי דק) דרך קצה הפניס אל השלפוחית. כתלות בגורמים שונים כגון פרק הזמן שהחתול היה חסום, מידת הקושי לפתוח את החסימה, טיב הזרימה של השתן לאחר פתיחת החסימה ועוד, יחליט הוטרינר כמה זמן יושאר הקטטר. בדרך כלל מדובר על לפחות 24 עד 48 שעות.

 מתן נוזלים דרך הוריד- כאמור חומרים שונים שבאופן נורמלי מפונים דרך השתן מצטברים במצב של חסימת שתן ולכן לאחר פתיחת חסימת שתן חשוב שהחתול יקבל נוזלים במקביל לניטור מדדי דם שונים (כמו למשל רמת האשלגן). תרופות שיקלו על מעבר השתן בכך שהן מרחיבות את צינור השתן או מרפות את שריר סוגר השתן (ספינקטר) שינוי בדיאטה של החתול - מעבר למזון רפואי בהתאם לסוג הקריסטלים שנמצאו כדי למנוע שקיעת קריסטלים בעתיד עידוד שתיה (פיזור קערות מים בבית, הקפדה על טריותם), האכלה במזון רטוב. על מנת להוריד את ריכוז הקריסטלים בשתן.

טיפול אנטיביוטי – הקטטר המוחדר הוא אמנם סטרילי אך הימצאותו חושפת את החתול לסכנת זיהום עולה סיבה נוספת היא במידה ונראו חיידקים בשתן.

כיצד נוצרים קריסטלים קריסטלים הם חלקיקים בעלי מראה אופייני במיקרוסקופ שנוצרים ממינרלים שונים. בדומה לגבישי מלח אשר מתגבשים יחדיו כך גם הקריסטלים יכולים ליצור מבנים גדולים יותר שעלולים ליצור חסימה.  הקריסטל הנפוץ יותר בארץ קרוי סטרובייט והוא נוצר בשתן בסיסי ולכן נרצה להחמיץ את השתן במרבית המקרים. לצערנו חסימת שתן היא מצב שעלול לחזור על עצמו וחשוב להיות מוכנים לכך. במידה והחסימה חוזרת למרות כל אמצעי הטיפול והמניעה נאלצים לשקול פתרון כרורגי.  perineal urethrostomy   ניתוח היוצר פתח רחב יותר להשתנה במיקום גבוה יותר