בלוג

צחצוח שיניים בכלבים וחתולים וחשיבותו

February 16, 2014

IMG-20140216-WA0002צחצוח שיניים לכלב ולחתול, מתי, איך ומה לא לעשות.

חשיבות הצחצוח ושמירת הגיינת הפה:
הצחצוח אינו חיוני רק לצורך נשימה רעננה וריח טוב, אלא הינו חלק חשוב בשמירת בריאות השיניים והחניכיים. ואף חשוב לשמירת הבריאות הכללית של בעל החיים.
מחלות חניכיים ושיניים הינם נפוצות בהרבה מאשר מרבית האנשים חושבים בכלבים ובעיקר בחתולים.
צחצוח שיניים שגרתי יומיומי יכול לפתור מרבית בעיות אלה!!! למדריך הצחצוח המלא כולל וידאו – לחצו כאן
למעלה משמונים אחוז מהכלבים מעל גיל חמש, סובלים ממחלת חניכיים בדרגה זו או אחרת.
מחלות אלו מתפתחות כאשר נאספים חלקיקי מזון וחיידקים לאורך קו החניכיים ויוצרים משקע הנקרא “פלאק”, אשר עם הזמן מתקשה והופך לאבן שן קשה כסלע. אם האבנית אינה מוסרת, היא גורמת לדלקת חניכיים, ואלו מתחילות להיפרד ולהתרחק מהמגע עם השן, וכך נוצרים כיסים בהם משגשגים חיידקים, הגורמים לדלקת החניכיים להחמיר.
התוצאות של מופע זה יכולות לגרום לתוצאות שונות, בינהן כאב עז, איבוד שיניים, כיסי מוגלה (אבסס) ואף גרוע מכך, חדירת חיידקים למחזור הדם ופגיעה בכליות,כבד,לב ומח.

לעיתים, מחלת החניכיים אינה הפיכה ועל כן, שמירת הגיינת הפה הינה הדרך הטובה ביותר למנוע את הווצרותה והתקדמותה.

רפואה מניעתית הינה הדרך הטובה ביותר לחיים בריאים ומאושרים.

מתי לצחצח?

אידיאלי לצחצח את שיני בעל החיים בכל יום, לפחות דקה (ועדיף שתיים). אולם כיום במרוץ החיים המודרני לעיתים הדבר בלתי אפשרי. בכל אופן, אל מנת שהטיפול יהיה אפקטיבי מומלץ בחום לצחצח מספר פעמים בשבוע. כלבים קטנים וכלבים בעלי אף פחוס (ברכיוצפאליים – פקינז/פאג/בולדוג) נדרשים לרב לצחצוח בתדירות גבוהה יותר עקב נטיה גנטית ומבנית לצבירת אבן שן ומחלות חניכיים.

מה נדרש לצורך הצחצוח?

מברשת: יש מגוון רחב של מברשות יעודיות לצחצוח שיני כלבים וחתולים. כדאי לבחור את המברשת שבה הינך חש בנח ביותר. ישנן מברשות בתצורה רגילה ומברשות המתלבשות על האצבע וכיוב’.
ניתן אפילו לצחצח את השיניים עם פיסת גזה עטופה סביב האצבע. לפעולה ההברשה חשיבות עליונה בהסרת מרבית הפלאק ולא ניתן להחליפה בצורה יעילה על ידי מוצרים אחרים (קרי משחות,מוצרי לעיסה וכו’).

משחה: משחות השיניים לבעלי החיים מגיעות במגוון טעמים (עוף/כבד וכו’) וחשיבותן בפעילות האנזימטית שלהן בפירוק הפלאק ובכך שאינן מכילות פלואוריד כמו משחות של אנשים. מכיוון שהכלב והחתול בולעים חלק ניכר מהמשחה, פלואוריד עלול לגרום להן לבעיות מטאבוליות וחשיבותו אינה גבוהה, מכיוון שמטרת הצחצוח להסיר את שכבת הפלאק ולא למנוע עששת כמו באנשים.
כדאי לבחור במוצר מחברה טובה ומוכרת ועדיף חברה המייצרת מוצרים וטרינרים.

בבית החולים הוטרינרי הרצליה ניתן לרכוש ערכת צחצוח מצוינת הכוללת משחה אנזימטית של חברת וירבאק, מברשת זוויתית דו ראשית ומברשת אצבע.dental4 זוהי ערכה מעולה ומקצועית ביותר ורב בעלי החיים אוהבים מאוד את טעמה.

כיצד לצחצח?

בתחילה, ימצא בעל החיים שלך את “החיטוט” בפיו מוזר, ואולי אף מרגיז. על כן חשוב להרגילו לכך בהדרגה וכדאי להתחיל בגיל צעיר. חשוב להיות סבלני ולהתקדם עם הצחצוח לאט!!!
בהתחלה, הרגל/י את הכלב/החתול כי אתה נוגע בחרטומו ופיו באופן תדיר. וכי לאחר שאת/ה מעביר אצבע על שיניו, הוא מקבל צ’ופר. כך תיווצר אצלו התניה בין התעסקות עם השיניים ודבר טוב.

IMG-20140216-WA0005בתחילה כדאי להרגיל את הכלב או החתול בליקוק האצבע וכדאי לטבול את האצבע במשהו טעים (מזון רטוב או משחת שיניים טעימה). אח”כ (אולי ביום אחר) נמשיך במעבר עם האצבע על השיניים והחניכיים. בתחילה פעולה זו קצרה בת מספר שניות ומרווח הזמן גדל ככל שהפעולה מתקבלת יותר בחיוב.

כאשר פעולה זו מתקבלת בברכה, (המפתח הוא סבלנות, ייתכן ויידרשו מספר ימים לכך) נפתח את הפה ונרים את השפתיים להטבת הפעולה. תמיד ניתן חטיף/צ’ופר בסיום וחשוב לא פחות ליטוף ומילות עידוד.

הצחצוח עצמו:
IMG-20140216-WA0004לאחר שהתרגל לכך שאנו מחזיקים מידי פעם את פיו וחוטמו, ומרימים מידי פעם את שפתותיו, וכי כל פעולה כזו מתלווה בשיבוח וצ’ופר, ניתן להתקדם לביצוע הצחצוח.
IMG-20140216-WA0000שים מעט משחה על המברשת, הרם את שפתותיו והברש קלות את הצד החיצוני של השיניים והחניכיים פעמיים שלוש. עם הפעולה עברה בהצלחה, צ’פר,שבח וסיים את הפעולה.
חזור על פעולה זו פעמיים ביום כאשר בכל פעם אתה מגדיל את זמן הפעולה (3 שניות – 5 שניות – 8 שניות…) עד שתגיע למצב בו אתה מצליח לעבור על כל המשטחים החיצוניים של החניכיים ללא התנגדות.
בשלב הבא נסה לצחצח את שיניו כאשר אתה פותח את פיו ומצחצח גם את החלק הפנימי של השיניים והחניכיים.

IMG-20140216-WA0001IMG-20140216-WA0002אם הכל מתקבל ללא התנגדות, ניתן להגדיל את זמן הצחצוח בהדרגה, במטרה להגיע לכשתי דקות ביום. חשוב לשבח ולצ’פר בסיום כל פעולה וליצור חוויה חיובית בכל פעם, במטרה לגרום להם לצפות לצחצוח. אם הכלב/חתול אינו רגוע ומתנגד יש לוותר ולנסות בפעם אחרת (גם להם יש מצבי רוח…)

טיפים להקלת הצחצוח:

למרות שמחלות חניכיים מופיעות בגיל כמה שנים,התחל בגיל צעיר, כך ייקל עליו לקבל את הפעולה לכשיתבגר.

קח אותו לבדיקת הפה אצל הוטרינר אחת לשנה, כך נוכל למנוע בעיות חניכיים בתחילתן ולפני הופעת כאב. אם הצטברה אבן שן, ניתן להסירה רק באמצעות טיפול שיניים אולטראסוני ולא בצחצוח.

41cDAjY3jwLהאכלה במזון קשה (כופתיות) ולא רק במזון רך, כמו גם שימוש במוצרי לעיסה שונים, מסייע גם כן בהפחתת הצטברות הפלאק, אך אינו מחליף את הצחצוח ביעילותו. (חשוב להתאים את מוצר/צעצוע הלעיסה לכלב, למנוע בליעה או היחנקות!)

אם הינך מתקשה בצחצוח, הכלב או החתול מגלים התנגדות/פחד או אגרסיביות, הימנע מכך, והגע להכוונה וייעוץ בבית החולים. יש לאמר כי ישנם כלבים וחתולים אשר אופיים אינו מאפשר זאת.
המפתח העיקרי להצלחה הינו התקדמות איטית והתנייה חיובית,אך לפעמים גם אלו נכשלים.

מה לא לעשות!!

אל תשתמש במוצרי צחצוח המיועדים לאנשים. מוצרים אלו יכולים להזיק לבעל החיים.

אל תילחם או תעניש את בעל החיים אם הצחצוח אינו צולח. הדבר יגרום רק להחמרת המצב ולכישלון בהמשך.

בכל שאלה בנוגע לצחצוח נכון, אנא פנו לצוות בית החולים ליעוץ.

נשמח לסייע ולעזור.

09-9572267      24/7