בלוג

FIP – feline infectious peritonitis.

July 7, 2013

FIP (feline infectious peritonitis) הינה מחלה ויראלית שנגרמת מזן מאוד מסויים של וירוס הקורונה. 

מחלה זו פוגעת בעיקר בחתולים צעירים (בדך כלל עד גיל שנה) ומהווה אתגר אבחוני ,מאחר ואין בדיקה מעבדתית המאשרת את נוכחות הוירוס בגוף.  לצערנו, מחלה זו אינה ניתנת לטיפול ותמותה ממחלה זו היא ודאית (100% תמותה).

הייחודיות של מחלה זו הינה הגורם הויראלי הזיהומי אשר  לעומת מחלות אחרות אינו מדבק!!!

התפתחות המחלה היא מאוד ייחודית ומסובכת:

רב החתולים נדבקים במהלך חייהם בוירוס אשר נקרא קורונה וגורם לסימנים קליניים דמויי שפעת ושלשולים. זוהי מחלה קלה שתוקפת את המעי בלבד וחולפת לבד ללא צורך בטיפול רפואי.

בחלק קטן המחתולים מחלה זו מתפתחת לסינדרום ה- FIP  הקטלני כאשר הוירוס, מסיבות שעד היום נחקרות (ככל הנראה כתוצאה מנטיה גנטית בשילוב עם גורמים סביבתיים כמו סטרס), עובר מוטציה שהופכת אותו מוירוס הקורונה הלא אלים אל וירוס ה- FIP  האלים אשר כבר לא מבודד במעי אלא נכנס לגוף וגורם למחלה קטלנית.

 

סינדרום ה- FIP

סינדרום זה מקורו בחדירת וירוס ה- FIP  לגוף החיה והדבקת איברי הגוף השונים בתגובה דלקתית מוגלתית.  התוצאה הינה כשל האיברים המודבקים והצטברות נוזל סמיך וצהוב בבטן ובבית החזה.

המחלה מחולקת לשתי צורות עיקריות:

הצורה ה”רטובה” באה לידי ביטוי בהצטברות הנוזל הצהבהב בבטן ובבית החזה, זוהי צורה מאוד אגרסיבית של המחלה והתמותה ממנה היא מהירה

הצורה ה”יבשה” יותר שקטה וקשה לאיבחון, נמשכת זמן ארוך יותר עד למוות בהשוואה לצורה הרטובה.

התמותה משתי הצורות היא 100%.

 

האם מחלת ה- FIP  מדבקת?

על פי מחקרים נראה כי וירוס ה- FIP  האלים אינו מדבק. הוא אינו מגיע להפרשות הגוף ועל כן אינו נחשב למדבק.

כלומר חתול עם FIP  לא יפריש את וירוס ה- FIP האלים שעבר מוטציה אך יפריש את וירוס הקורונה הלא אלים (כמו הרבה חתולים אחרים באוכלוסיה אשר נחשפו לקורונה אך לא פיתחו FIP)

 

טיפול במחלת ה- FIP?

לצערנו אין טיפול למחלת ה- FIP והתמותה היא ודאית. המטרה היא לנסות לאבחן FIP,דבר שלכשעצמו קשה כי אין בדיקה מעבדתית המסוגלת כיום לאתר ספציפית הידבקות בוירוס ה- FIP האלים על כן נעשים ניסיונות שמטרתם לשלול מחלות  אחרות אשר ניתנות לטיפול. מחלה זו הינה מחלה פרוגרסיבת הסימנים הקליניים מתפתחים בהדרגה (בעיקר בצורה היבשה) ובשלבים האחרונים יש לשקול המתת חסד.

 

למה אין בדיקה לגילוי FIP?

וירוס ה- FIP הוא תוצאה של מוטציה בוירוס הקורונה הלא אלים אך מאוד שכיח. הופעת המוטציה תלויה בעיקר בחתול בנטייתו הגנטית ומצבו החיסוני. מאחר ומדובר באותו וירוס הבדיקות מאשרות נוכחות של וירוס הקורונה המאוד שכיח ולכן אינן רגישות בזיהוי FIP. תשובה חיובית תיראה אצל רב החתולים באוכלוסיה שנחשפו בשלב זה או אחר לוירוס הקורונה הלא אלים ואינה מעידה על המחלה הקטלנית.

לצערנו לא ניתן לבדוק נוכחות מוטציה כי משתנה בין הדבקות כך שיש יותר מידי אפשרויות ופיתוח הבדיקה פשוט אינו אפשרי

 

כאשר חתול מת מ- FIP מה הסיכון להתפתחות המחלה בחתולים אחרים בבית?

ככל הנראה החתול או החתולים האחרים בבית מודבקים כבר בוירוס בהקורונה הלא אלים אשר הינו מדבק ביותר ועובר בהפרשות הגוף (בעיקר בצואה). בבתים עם מספר חתולים החולקים ארגזי צרכים וגינה משותפת יש להניח שכל אוכלוסית החתולים בבית נושאת את וירוס הקורונה הלא אלים. בחתולים האחרים בבית עם הזמן וירוס הקורונה הלא אלים יתפנה ממערכת העיכול וההדבקות תיפסקנה. החתולים האחרים לא מצויים בסיכון גבוה יותר להתפתחות מוטציה ווירוס FIP  האלים, יש להם אותו סיכון כמו לחתולים אחרים באוכלוסיה.

 

האם בטוח להכניס חדש לבית לאחר שהחתול הקודם נפטר מ- FIP?

מאחר ומחלת ה- FIP אינה מחלה מדבקת אין צורך לחכות עד להכנסת חתול חדש הביתה. אם רוצים לוודא כי אין שאריות של וירוס הקורונה הלא אלים בבית ניתן לחכות 3 חודשים לפני הכנסת חתול חדש או לרחוץ את המשטחים, בעיקר את איזור הצרכים וארגז הצרכים היטב (מים וסבון מספיקים כי הוירוס רגיש לסבון).

אם יש חתולים אחרים בבית ניתן לערוך להם בדיקות נוגדנים לוירוס הקורונה הלא אלים וכאשר שליליים אז להכניס את החתול החדש. ניתן לעשות גם לחתול החדש בדיקת נוגדנים לקורונה אם חיובי אז כבר נדבק בנגיף ואין בעיה להכניסו גם אם האחרים חיוביים.

הסיכון להתפתחות וירוס ה- FIP הוא נמוך מאוד ותלוי בנטיה הגנטית של החתול לכן הסיכון אינו עולה  על זה של שאר האוכלוסיה בהכנסת חתול לבית בו היה חתול חולה ב- FIP.

 

האם הוירוס מדבק מינים אחרים של חיות או בני אדם?

לא, הוירוס אינו עובר לבני אדם או לחיות אחרות בבית (כמו כלבים). זהו וירוס ספציפי לחתולים

 ד”ר שרון יסן,DVM